به رسام خوش آمدید
رسامرسامرسام
09124884328
info@rasamerp.com
021-91305192

ERP چیست ؟

erp چیست

ERP چیست و چه کاربردی دارد ؟ برای اینکه یک کسب و کار بتواند از فرصت های بازار استفاده کند، اطلاعات آن باید سازگار، دقیق، به روز شده در زمان واقعی و قابل اجرا باشد. همانطور که کسب و کارها رشد می کنند و عملیات پیچیده تر می شوند، مدیران اغلب متوجه می شوند که با اطلاعاتی کار می کنند که نمی توانند به آنها اعتماد کنند، نمی توانند به طور موثر از آنها استفاده کنند یا هر دو. درک آنچه واقعاً در تجارت آنها اتفاق می افتد زمان بر است و تصمیم گیری دست و پا گیر است. فرآیندهایی که باید ساده باشند، نیستند. این واقعیت ها بسیاری از شرکت ها را وادار می کند تا سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) را در نظر بگیرند.

برای دانلود فایل PDF بروشور ERP روی لینک کلیک کنید.

برای دانلود فایل PDF کامل ERP روی لینک کلیک کنید.

 

erp چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) با یک پایگاه داده مشترک شروع می‌شوند که حاوی اطلاعاتی است که کسب‌وکار شما برای رسیدگی به فرآیندهای اصلی نیاز دارد – از حسابداری و امور مالی گرفته تا موجودی و ساخت و پردازش سفارش و منابع انسانی. با تکیه بر این داده های مشترک، سیستم های ERP ماژول های متنوعی را برای خودکارسازی و یکپارچه سازی گردش کار، ردیابی و تجزیه و تحلیل عملیات و ارتقای تصمیم گیری سریعتر و هوشمندتر اضافه می کنند.

ERP مخفف عبارت لاتین Enterprise resource planning یا همان سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمان است.

هر کسب و کاری باید کارهایی را انجام دهد که به ذینفعان متعدد با مسئولیت های مختلف نیاز دارد. اما زمانی که اطلاعات مورد نیاز برای اجرای فرآیندها و اتخاذ تصمیمات کلیدی در سراسر سیستم‌های منقطع پخش می‌شود، این یک مشکل است. برای مثال، تیم‌های حسابداری و فروش و انبارداری هر کدام می‌توانند صفحات گسترده متفاوتی با ارقام مختلف برای ردیابی هزینه داشته باشند.

این منابع داده های متفاوت، نگه داشتن همه در یک صفحه را بسیار چالش برانگیز می کند و مانع همکاری و کارایی می شود، به ویژه با رشد یک سازمان. کارکنان وقت خود را برای شکار اسناد و کارهای تکراری تلف می کنند، زیرا جایی برای جستجوی اطلاعات به روز در مورد تمام جنبه های کسب و کار مربوط به آنها وجود ندارد. این همچنین دیدن علت و معلول کامل تحولات مؤثر بر تجارت شما را دشوار می کند.

یک سیستم ERP این مشکل را با جمع‌آوری اطلاعات در یک پایگاه داده مرکزی حل می‌کند تا به مدیران و کارمندان دید بین‌بخشی بدهد. همچنین مشکلات ناشی از منابع متضاد داده را از بین می برد و آنها را قادر می سازد تا سناریوهای مختلف را تجزیه و تحلیل کنند، پیشرفت های فرآیند را کشف کنند و دستاوردهای کارایی عمده ای ایجاد کنند. این به معنای صرفه جویی در هزینه و بهره وری بهتر است زیرا مردم زمان کمتری را صرف جستجوی داده های مورد نیاز می کنند.

نرم افزار ERP که برای پاسخگویی به نیازهای یک کسب و کار شخصی طراحی شده است سودهای عمده ای را پرداخت می کند و این سیستم ها را به ابزاری حیاتی برای شرکت ها در سراسر صنایع و در هر اندازه تبدیل می کند. بسیاری از شناخته شده ترین و موفق ترین شرکت های جهان در ربع قرن گذشته بر ERP تکیه کرده اند. در حال حاضر، این نرم افزار را می توان پیکربندی و قیمت گذاری کرد تا نیازهای مشاغل مختلف را برآورده کند.

به زبان ساده، یک سیستم ERP به متحد کردن افراد، فرآیندهای اصلی کسب و کار و فناوری در سراسر یک سازمان کمک می کند.

برای کسب اطلاعات کامل درباره خدمات و ماژول های برنامه راهکاری های سازمانی رسام روی لینک کلیک کنید.

8 مورد از اهمیت های ERP چیست ؟

در ادامه مطلب به بررسی 8 مورد از پر اهمیت ترین کارایی های نرم افزار ERP خواهیم پرداخت.

1. پول بیشتر ذخیره شده است

اول، ERP بسیاری از سیستم هایی را که ممکن است در حال حاضر در سازمان شما تکه تکه شده باشند، متحد می کند. از توسعه محصول گرفته تا حساب های پرداختنی، کارکنان شما می توانند از یک سیستم متمرکز به تمام ابزارهای لازم برای کار خود دسترسی داشته باشند.

با یکپارچه سازی سیستم ها، به کارکنان خود کمک می کنید تا از زمان خود به نحو احسن استفاده کنند. با ERP، کاربران مجبور نیستند یک قطعه اطلاعات را در چندین سیستم جستجو کنند. با پایگاه داده مرکزی، بازیابی اطلاعات بسیار آسان تر است. علاوه بر این، سازمان شما با حذف نیاز به آموزش کاربران در چندین سیستم، با ERP در هزینه ها صرفه جویی می کند. این نه تنها مقدار پول صرف شده برای آموزش را کاهش می دهد، بلکه تلاش لجستیکی را نیز کاهش می دهد. به جای برنامه ریزی چندین جلسه آموزشی با چندین فروشنده مختلف، فقط باید با یکی ارتباط برقرار کنید.

2. بهبود همکاری در ERP چیست ؟

ویژگی‌های برنامه‌های ERP بسته به برنامه‌ای که استفاده می‌کنید می‌تواند کمی متفاوت باشد، اما به طور کلی، همه سیستم‌ها به نوعی همکاری را بهبود می‌بخشند. همانطور که قبلا ذکر شد، پایگاه داده متمرکز بخشی جدایی ناپذیر از چیزی است که یک ERP را منحصر به فرد می کند. با استفاده از این پایگاه داده، شما یک منبع واحد از حقیقت را برای کار کردن در اختیار شرکت خود قرار می دهید. این امر خطاهای ناشی از کار با داده های نادرست را کاهش می دهد و هزینه ها را بیشتر کاهش می دهد.

علاوه بر این، یک پایگاه داده مرکزی هرگونه تردید یا توقف در طول پروژه ها را کاهش می دهد، زیرا همه اعضای تیم به داده های سراسر شرکت مورد نیاز خود دسترسی دارند. علاوه بر این، نیازی به ادغام اطلاعات در سیستم ها یا منابع مختلف نیست. از آنجایی که تمام داده ها از طریق یک سیستم کامپایل، ذخیره، به اشتراک گذاشته شده و قابل دسترسی هستند، هیچ نگرانی در مورد دقیق، کامل یا ایمن بودن فایل های داده وجود ندارد.

اگر تیم شما اطلاعات مشتری یکسانی را بارها و بارها در چندین سیستم مختلف وارد می کند، گفتن این موضوع به آسانی نیست. بدون ERP، شما خطای انسانی را به فرآیندهای خود دعوت می کنید در حالی که می توان به راحتی از آن جلوگیری کرد.

3. تجزیه و تحلیل بهتر در ERP چیست ؟

تجزیه و تحلیل بهتر در ERP چیست ؟ پایگاه داده مرکزی اطلاعات نیز به بهبود تجزیه و تحلیل و گزارش شما کمک می کند. از آنجایی که یک ERP تمام داده‌های ورودی کاربران را ثبت و ذخیره می‌کند، یک ابزار هوش تجاری عالی است. تا زمانی که فروشنده شما عملکرد قوی ارائه می دهد، نرم افزار ERP تولید گزارش های مختلف را برای تیم شما آسان تر و سریع تر می کند. گزارش‌هایی که ممکن است روزها تحقیق و گردآوری بدون ERP طول بکشد، فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

اکثر راه حل های ERP یک داشبورد قابل تنظیم را ارائه می دهند تا مدیران بتوانند گزارش ها را در اولین ورود به سیستم ببینند. این گزارش‌ها ممکن است شامل همه چیز باشد، از صورت‌های درآمد و هزینه گرفته تا KPIهای سفارشی که بینشی در مورد عملکردهای خاص ارائه می‌دهند. امکان دسترسی سریع به این گزارش‌ها به شما و تیمتان این امکان را می‌دهد که سریع‌تر تصمیم‌های بهتری بگیرید. دیگر نیازی نیست که برای تولید گزارش های مورد نیاز خود به کارکنان فناوری اطلاعات خود اعتماد کنید. در نهایت، گزارش‌ها معمولاً با سطوح دسترسی ارائه می‌شوند و تضمین می‌کنند که فقط کارکنان مربوطه، داده‌های ارزشمند شرکت را مشاهده می‌کنند.

4. بهبود بهره وری

با روش های سنتی، کارهای خسته کننده کاملاً اجتناب ناپذیر است. وظایفی مانند تولید گزارش، نظارت بر سطح موجودی، ردیابی برگه زمانی و پردازش سفارش‌ها از لحاظ تاریخی ساعت‌ها برای کارمندان وقت گرفته است. این فرآیندها علاوه بر وقت گیر کردن، روحیه کارکنان را پایین می آورد و خود را در برابر خطاهای انسانی باز می کند. پس از چندمین ساعت وارد کردن یک سری داده‌ها به اشکال مختلف، حتی بهترین کارکنان نیز حتماً مرتکب اشتباه می‌شوند.

اگر راه حل مناسبی را انتخاب کنید، یک ERP می تواند خسته کننده ترین وظایف شما را خودکار کند. پایگاه داده در نرم افزار ERP وظایف اضافی مانند ورود داده ها را حذف می کند و به سیستم اجازه می دهد تا محاسبات پیشرفته را در عرض چند دقیقه انجام دهد. این کار زمان اعضای تیم شما را برای انجام کارهای متفکرانه‌تر آزاد می‌کند. از این رو ERP بهره وری، کارایی و سودآوری سازمان شما را افزایش می دهد.

5. مشتریان شادتر

مدیریت مشتریان هرگز اینقدر مهم نبوده است. در عصر دیجیتال ما، افراد بیشتری برای دریافت مشاوره در مورد لباس پوشیدن، چه غذایی و نحوه زندگی خود به اینترنت روی می آورند. و با توجه به اینکه 84 درصد از مشتریان به بررسی های آنلاین به اندازه یک دوست اعتماد دارند، نظرات مشتریان قبلی بیشتر از همیشه تأثیرگذار است.

بهترین راه برای افزایش رضایت مشتری، ارائه کالاها و خدمات مشتری محور است. ERP این را به چند روش مختلف ارائه می دهد. اولاً، بیشتر ERP به ابزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) مجهز شده‌اند یا می‌توانند به راحتی با آن یکپارچه شوند. با یک ERP، CRM شما به داده‌ها در عملکردهای تجاری دسترسی دارد.

همراه با اطلاعات تماس، یک CRM یکپارچه می تواند جزئیاتی مانند تاریخچه سفارش و اطلاعات صورتحساب را به شما نشان دهد. این به تیم شما امکان می‌دهد تا مشتریان شما را به طور کلی‌تری ببیند تا درک بهتری از خواسته‌ها و نیازهای آنها به دست آورد. افزایش دید مشتری به شما کمک می کند تا استراتژی فروش خود را برای بهبود تولید سرنخ تدوین کنید.

6. انطباق ساده و مدیریت ریسک در ERP چیست ؟

همانطور که شرکت‌ها در کشورهای مختلف رشد می‌کنند و تجارت می‌کنند، پیگیری همه مقررات متفاوتی که بر کسب‌وکار شما تحمیل شده است می‌تواند دشوار باشد. حتی شرکت های محلی نیز باید نگران مقررات مختلف محیطی، امنیت اطلاعات و منابع انسانی باشند.

خوشبختانه، بسیاری از پیشنهادات ERP با در نظر گرفتن این مقررات ساخته شده اند تا به شما در حفظ انطباق در هر مرحله کمک کنند. علاوه بر این، نرم افزار ERP ابزارهای حسابرسی داخلی را برای کمک به مستندسازی مواردی مانند استفاده از مواد شیمیایی و مقررات مالیاتی فراهم می کند. این امر فرموله کردن گزارش ها و ارسال آنها به نهاد حاکم مربوطه را بسیار آسان می کند.

علاوه بر این، ERP اغلب ابزارهایی برای مدیریت ریسک فراهم می کند. قابلیت اطمینان و دقت افزایش یافته این راه حل، مدیریت مالی کلی را بهبود می بخشد زیرا شانس کمتری برای خطا در حین حسابداری وجود دارد. ابزارهای پیش‌بینی همچنین به کاربران اجازه می‌دهند تا رویدادها را در مورد تقاضا، نیروی کار و بودجه پیش‌بینی کنند. با در دست داشتن این اطلاعات، می توانید بودجه ها، برنامه ها و برنامه های توسعه محصول ایمن تری ایجاد کنید.

7. بهبود نظارت بر موجودی

یک چالش بزرگ برای شرکت های در حال رشد، ردیابی و نظارت بر سطح موجودی در حال گسترش آنها است. ERP از بارکدینگ، برچسب‌های RFID و شماره سریال استفاده می‌کند تا در هر مرحله در طول زنجیره تامین، موجودی شما را حفظ کند. این ابزارها به شما کمک می کنند تا سطح موجودی انبارهای مختلف را پیگیری کنید، چه اقلامی در حال حمل و نقل هستند و چه اقلامی در قفسه ها آماده برای مصرف کنندگان هستند. افزایش دید انبار، فرآیند انتخاب، بسته بندی و ارسال را تا حد زیادی بهینه می کند و همه حدس ها را حذف می کند.

نظارت بر موجودی همچنین گزارش را تقویت می کند، زیرا فناوری های ردیابی اعداد دقیق تری را ارائه می دهند. کاربران می‌توانند KPIهای سفارشی را پیکربندی کنند تا ببینند کدام محصولات سریع‌تر حرکت می‌کنند – تقاضای بیشتری را نشان می‌دهند – و هزینه‌های حمل را افزایش می‌دهند. با دقت بیشتر ارائه شده توسط ERP، مدیران انبار می توانند داده های زمان واقعی موجودی خود را دریافت کنند تا تصمیمات تجاری دقیق تری بگیرند.

8. بهبود برنامه ریزی تولید و مدیریت منابع

بهبود برنامه ریزی و کارایی و مدیریت تولید در ERP چیست ؟ ERP در کنار مدیریت موجودی شما، تولید را نیز مدیریت می کند. ERP بینشی در مورد تمام عملیات تولیدی از جمله طبقه فروشگاه فراهم می کند. این به کاربران امکان می دهد تا برنامه های تولید، تجهیزات و نیروی کار را برای به حداکثر رساندن ظرفیت بهینه کنند.

علاوه بر این، ERP صورتحساب مواد (BOM) و دارایی های ثابت شما را مدیریت می کند. با استفاده از این نرم افزار، کاربران به راحتی می توانند BOM ها را ایجاد و ویرایش کنند و تمام تغییرات قبلی را پیگیری کنند. مدیریت دارایی ثابت به کاربران این امکان را می‌دهد که زمان‌بندی تعمیر و نگهداری تجهیزات را برای کاهش خرابی‌های غیرمنتظره، بهبود سودآوری و روابط زنجیره تامین شما، برنامه‌ریزی کنند.

selecthub & netsuite

پیام بگذارید

X